PostHeaderIcon Narodowe Czytanie

 

4 września w naszej szkole zorganizowaliśmy finał akcji pt. Narodowe Czytanie. Została ona zapoczątkowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w 2012 r. i kontynuowana przez prezydenta Andrzeja Dudę i jego małżonkę. Narodowe Czytanie to nie tylko promocja czytelnictwa, ale również odkrywanie piękna literatury polskiej. W tym roku akcja skupiła się na czytaniu "Balladyny" J. Słowackiego.

"Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy" – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

"Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji" – dodał w liście Prezydent.

Finał akcji w tym roku przypadł na sobotę 5 września - my mieliśmy swój finał 4 września w dzień 211. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego.

Mimo że całe przedsięwzięcie dotyczyło czytania "Balladyny” J. Słowackiego i skierowane było raczej do starszych uczniów, to wychowawcy klas młodszych licznie wzięli w niej udział. Nie była to akcja, jakiej byśmy wszyscy chcieli - z zaangażowaniem dyrekcji, uczniów, nauczycieli - ale zrobiliśmy wszystko, by przebiegła sprawnie i w taki sposób, jakiego wymagała od nas sytuacja.

 

Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali fragmentów lektury czytanych przez nauczycieli, wychowawców, swoje koleżanki i kolegów, przenosząc się w wyobraźni do leśnej chatki Wdowy, nad jezioro Gopło czy też na zamek, gdzie rozgrywały się sceny dramatu. Niektórzy ilustrowali treść przeczytanych fragmentów.

Mamy nadzieję, że przyszłoroczny finał akcji zgromadzi jeszcze więcej czytelników literatury polskiej.

 

images/narczy1.jpgimages/narczy2.jpgimages/narczy3.jpgimages/narczy4.jpgimages/narczy5.jpgimages/narczy7.jpgimages/narczy8.jpgimages/narczy9.jpgimages/narczy10.jpgimages/narczy11.jpgimages/narczy12.jpgimages/narczy13.jpgimages/narczy14.jpgimages/narczy15.jpgimages/narczy16.jpg

 

 

BEZPIECZEŃSTWO
BIP

Dzieci uczą rodziców w domu!

Ogłoszenia!

Jadłospis 14.09-18.09.2020 (zobacz)

 

Zapisy do klasy I

 

P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4